Veg….. čo vlastne?

Vegán, vegetarián, čo teda? Nie je to veľakrát jasné, tie drobné rozdiely medzi vegánom a vegetariánom a ešte ďalšími nemäsožravcami. Takže ak to nie je jasné ani tebe, tak si tu dobre. Podľa mňa je v tom určitá logická postupnosť a pôjdem podľa nej. Každý jeden je v podstate stupienok k tomu ďalšiemu a len ťažko sa niektorý z nich preskakuje, aj keď môže sa a vraj sa to aj dá.

Vegetarián – ten čo si nedá mäso, ani náhodou a maximálne tak červíka v čerešni.

Vegán – ten čo sa vyhýba všetkým živočíšnym produktom. A tu sa nejedná len o stravu. Žiadne kožené topánky, bundy, opasky ani kabelky. V Indii sa nevedia dohodnúť, či si vegán dá med alebo vajíčka, no nedá, len ak by vajíčka rástli niekde na strome a med by nebol od včiel. Ide o nenásilný spôsob života, ktorého hlavná filozofia je, aby nikto nemusel kvôli mne trpieť a už vôbec nie umrieť, ani zvieratá. Jasné, že sa odmietajú aj všetky výrobky testované na zvieratách.

Raw vegán alebo vitarián – šialenec, ktorý sa je ako vegán, len s tým, že si jedlo ani tepelne neupravuje, max do 40 stupňov Celsia, myslím. Tu už ide aj o nezničenie a maximálne využitie všetkých látok, ktoré sú v živých rastlinách. Príde mi to ako zdravotné hľadisko.

Frutarián – niekto, kto dokáže vyžiť na ovocí a orieškoch a tak. Teda na plodoch a semenách rastlín. Aj keď je to v podstate niektoré veci odmietajúci raw vegán.

Liquidarián – totálny blázon, ktorému stačia rastlinné šťavy. Ani by som ho sem nepísal, tak isto ako ani frutariána, ale sú to celkom dôležité stupienky v našom rebríčku.

Breatharián – vrchol v našom rebríčku. Ten už nepapá nič, niektorí dokonca ani vodu nepijú. Oficiálne sa za breathariána považuje ten, kto príjme denne menej ako 300 kilojaulov. To je vraj pre bežného človeka smrteľné minimum. Jasné, chytajte sa za hlavu, že to nie je možné, ale popravde tak funguje na svete asi 30 tisíc ľudí. A tiež sú medzi nimi rozdiely v spôsobe akým získavajú energiu, aj keď všetci žijú z prány.

Na úvod a hrubé objasnenie terminológie hádam stačí. Zámerne sa tu nevenujem kadejakým lakto alebo ovo neviemčo gánom, podľa mňa sú to len nepotrebné stravovacie kategórie, ktoré si musel vymyslieť nejaký dietológ v rámci svojej vedeckej práce. Kašlať ho.